Aiginio News - Εφημερίδα Πιερίας

Switch to desktop

«THESSALONIKI INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL» Από 9 - 13 Οκτωβρίου 2015.

Η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και το Κέντρο Πολιτισμού της ΠΚΜ, σε συνεργασία με το Thess Fest και τα AZA cinema – club παρουσιάζουν το «Thessaloniki International Short Film Festival» (Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Θεσσαλονίκης), το οποίο θα γίνει στο Κινηματοθέατρο «Αλέξανδρος» στο διάστημα από 9 Οκτωβρίου 2015 μέχρι 13 Οκτωβρίου 2015.

Το φεστιβάλ εντάσσεται στο πλαίσιο των επετειακών 50ών Δημητρίων του Δήμου Θεσσαλονίκης.

«Γεννήθηκε» πριν από εννέα χρόνια από τον Γιάννη Ζαχόπουλο κι έγινε από την αρχή πόλος έλξης καλλιτεχνών, οι οποίοι με μικρής διάρκειας φιλμ συμπυκνώνουν και καταγράφουν την ξέφρενη πορεία του πλανήτη σε όλα τα επίπεδα.

Το «Thessaloniki International Short Film Festival» δίνει βήμα σε νέους κινηματογραφιστές από όλο τον κόσμο, προβάλλοντας και προωθώντας νέες ιδέες και νέες τάσεις στον κινηματογράφο. Νέοι δημιουργοί, καθώς και βραβευμένοι κινηματογραφιστές φέρνουν στη Θεσσαλονίκη προβολές από τον κόσμο του μέλλοντος.

Οι ώρες προβολής των ταινιών μικρού μήκους είναι 17.00’ – 20.00’ και 21.00’ – μεσάνυχτα.

 

Το αναλυτικό πρόγραμμα του φεστιβάλ έχει ως εξής:

 

Παρασκευή 9 Οκτωβρίου 2015:-17.00’:

 

BRANCO – Luis Alves – Πορτογαλία 17’

EVERYTHING IS OK – Patrick Vollrath – Αυστρία 30’

MACEDONIAN TRIP – Guerin Van De Vorst – Βέλγιο 17’

OCEAN – Emmanuel Labori – Γαλλία 31’

STILL GOT LIVES – Jan-Gerrit Seyler – Γερμανία 23’

THE CART – Patrik Ericsson – Πολωνία 6’

A PORTRAIT – Αριστοτέλης Μαραγκός – Ελλάδα 2’

AGAINST NIGHT – Stefan Kubicki – Ρωσσία 20’

-20.30’:

THE PHONE CALL – Mat Kirkby – Βρετανία 20’

SEXY DREAM – Christophe Le Masne – Γαλλία 27’

DES BAISERS FROIDS COMME LA LUNE – Stefan Lauper * Consuelo Frauenfelder – Γαλλία 12’

COLLISIONS – Charles Gervais – Καναδάς 14’

WAVES ’98 – Ely Dagher – Λίβανος 15’

HOLE – Martin Edralin – Καναδάς 15’

QUANTUM – Ορφέας Περετζής – Ελλάδα 20’

DISCONNECTED – Ricardo Gonzales * Ben Talar  - Βενεζουέλα * Πολωνία 10’

REPLIKA – Luc Walpoth – Ελβετία 26’

 

Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015:-17.00’:

THE DEPENDENTS – Igor Parfenov – Ουκρανία 15’

SADAKAT * FIDELITY – Ilker Catak – Γερμανία * Τουρκία 24’

BYE BYE MELANCHOLY – Romain Laguna – Γαλλία 22’

CARCASSE – Joffrey Monteiro-Noel – Γαλλία 15’

TOM – Θεοφύλακτος Αργυρού – Ελλάδα 13’

IF MAMA AIN’T HAPPY, NOBODY’S HAPPY – Mes de Jong – Ολλανδία 25’

FRACAS – KevIn Nogues – Γαλλία 10’

DISTANCE – Janno Jurgens – Εσθονία 24’

MINARSKI DEATH PLUMMET – Matthew Rankin – Καναδάς 8’

PLANET “Σ” – Momoko Seto – Γαλλία 12’

-20:30’:

WHACK – Σύνη Παππά – Ελλάδα 14’

PLEIN SOLEIL – Fred Castadot – Βέλγιο 24’

CHAOS – Sebastien Petit – Βέλγιο 19’

AYA – Oded Binnum * Mihal Brezis – Ισραήλ 40’

WHO’S IN THE FRIDGE ? – Philippe Lamensch – Βέλγιο 15’

DUO – Claudia Bottino – Γαλλία 22’

AISSA – Clément Tréhin-Lalanne – Γαλλία 8’

ABNORMAL BEHAVIOR – Evgenia Tamakhina – Ρωσία 26’

BREATHE – Youssef Ouarrak – Πολωνία 7’

BOOK OF THE DEAD – Alain Escalle – Γαλλία 16’

PLEIN SOLEIL – 24’

AYA – 40’

WHO’S IN THE FRIDGE ? – 15’

DUO – 22’

ABNORMALLY – 26’

BOOK OF THE DEAD – 16’

BREATHE – 7’

 

Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015:-17.00’:

 

THE SUBSTITUTE – Nathan Hughes-Berry – Βρετανία 23’

FERNWEH – Ena Sendijarevic – Ολλανδία 14’

FINAL CUT – Janno Jurgens – Εσθονία 8’

CLOUD AND MUD – Acheng Dong – Κίνα 15’

DISSONANT – Jurgen Willcocx – Βέλγιο 16’

MEANTIME – Christiane Van Duuren – Ολλανδία 18’

MUR – Andra Tevy – Γαλλία 17’

SPECTRUM – Δημήτρης Γκότσης - Ελλάδα 11’

SUPERMAN N’ EST PAS JUIF – Jimmy Bemon – Γαλλία 30’

LAUGHTER IN THE DARK – Marta Trela – Πολωνία 15’

-20:30:

STORM HITS THE JACKET – Paul Gabon – Γαλλία 15’

RIEN NE PEUT T’ ARRETER – David Hourregue – Γαλλία 15’

PRENDS MOI – Anais Barbeau-Lavalette – Καναδάς 11’

TEENLAND – Marie Grahto – Δανία 31’

PAS – Frederique Cournoyer-Lessard – Καναδάς 15’

EMPIRE – Kristof Hoornaert – Βέλγιο 14’

LA PART DEL’ OMBRE – Olivier Smolders – Βέλγιο 28’

ONNO the OBLIVIOUS – Viktor Van de Valk – Ολλανδία 30’

LEONARD IN SLOW MOTION – Peter Livolsi – ΗΠΑ 8’

RED DOGZ – Anne Chlosta – Γερμανία 21’

 

Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015:-17:00:

 

GHOSTS – Benjamin Pfohl – Γερμανία 30’

HOME – Leonardo Cariglino – Ολλανδία 22’

3 Αβγουλιέρες Παραλίγο 4 – Κωστής Σαμαράς – Ελλάδα 29’

KATUSHA – Anders Walter – Δανία 23’

SINNERS – Gerlando Infuso – Βέλγιο 17’

ΠΡΟΣΕΥΧΗ – Θανάσης Νεοφώτιστος – Ελλάδα 20’

BAITS & HOOKS – Luka Popadic – Σερβία 9’

NAN LAKU KANAVAL – Kaveh Nabatian 9’

e-SOCIAL – Ναταλία Λαμπροπούλου – Ελλάδα 15’

-20:30:

JAY PARMIS LES HOMMES – Zeno Graton – Βέλγιο 27’

JULIET – Marc-Henri Boulier – Γαλλία 12’

BALLKONI – Lendita Zeqiraj – Κόσοβο 21’

 

 

EUROMAN – Gabriel Tzafkas – Δανία * Ελλάδα 22’

LA CHAIR* FLESH – Louise Lemoine Torres * William Henne – Γαλλία 14’

SECOND ENCOUNTERS – Marianne Hansen – Δανία 30’

AVE MARIA – Basil Kahlil – Γαλλία * Παλαιστίνη 14’

A HOLE IN MY HEART – Mees Peijnenburg – Ολλανδία 10’

DREAM TOY – Χρήστος Χουλιάρας – Ελλάδα 13’

CAIN – Γιώργος Καραβασίλης – Ελλάδα 13’

 

Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2015:-17.00’:

SANDWICH ISLAND MAN – Levon Minasian – Γαλλία 26’

OUR CURSE – Tomasz Sliwinski – Πολωνία 28’

MORNING PRAYERS – Katarina Stankovic * Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη – Βοσνία * Ελλάδα 16’

TIME OF A YOUNG MAN ABOUT TO KILL – Neritan Zinxhiria – Ιταλία * Αλβανία 20’

TRIPTYCH – Camille Mikolajczak – Βέλγιο 6’

SHIPWRECK – Morgan Knibbe – Ολλανδία 15’

WOODEN BOX – Παναγιώτης Κουντουράς – Ελλάδα 20’

TISINA MUJO – Ursula Meier – Ελβετία 10’

LA SALLE D’ ATTENDE – Alexandre Mermaz – Γαλλία 12’

DIE JACKET – Patrick Vollrath – Αυστρία 9’

FINAL CUT – Janno Jurgens – Εσθονία 8’-20:30:

SHOK – Jamie Donoughue – Βρετανία * Κόσοβο * Σερβία 21’

LOOKS CAN BE DECEIVING – Λευτέρης Ζαχαρόπουλος – Γαλλία

TOTEMS – Sarah Arnold – Γαλλία 28’

THE HOUSE AT THE END OF THE GALAXY – Gleb Osatinski – ΗΠΑ 13’

WHILE THEY WERE FLYING TO THE MOON – Borisa Simovic – Σερβία 20’

ZEUS – Pavel Vesnakov – Γερμανία * Βουλγαρία 30’

RAZOR – Rajko Ristanovic – Σερβία 9’

YELLOW FIEBER – Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη – Ελλάδα 17’

WAYWARD – Kira Richards Hansen – Δανία 20’

TOM IN AMERICA – Flavio Alves – Βραζιλία * ΗΠΑ 17’

SUNDAY 3 – Jochen Kuhn – Γερμανία 14’


Copyright © 2009 Aiginio News | All rights reserved | Ανάπτυξη: LEONweb

Top Desktop version